piątek, 19 Styczeń, 2018

Złoto Gór Opawskich

Złoto Gór Opawskich – Głuchołazy atrakcje

Głuchołazy – wydobywanie złota

Wszyscy, którzy poszukują złota i chcą się w ten sposób wzbogacić, na pewno historię o Głuchołazach przeczytają bardzo uważnie, lub już doskonale wiedzą, co takiego tam się wydarzyło przed kilkoma wiekami.

Już na początku XIII wieku, a dokładniej w 1220 roku okryto po raz pierwszy w Górach Opawskich najprawdziwsze złoto. W związku z tym stworzono pierwsze osady, w których zajmowano się wydobyciem złota.

Po stronie polskiej osada ta została nazwana Głuchołazy, natomiast po stronie czeskiej – Zlaté Hory. W tamtych czasach niestety nie za bardzo dbano o środowisko. Dlatego też pewnie dzisiejszy ekolodzy załamaliby ręce.

Lasy zostały splądrowane, wszędzie można było widzieć pełno hałd, które wskazywały na powstawanie kolejnych szybów.

Jednak najwięcej działo się tutaj na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to wydobyto aż 3 tony złota.

W kolejnych wiekach zaczęło się kalkulowanie opłacalności utrzymywania kopalń, a także wydobycia stamtąd złota. Bardziej świadomi inwestorzy, którzy już zresztą mieli kontakt z Ameryką Północna, doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że wydobywanie w obu miejscowościach złota nie jest opłacalne.

Zatem w XVII wieku, zdecydowanie bardziej uznaniem cieszyło się złoto, które przypływało na łodziach konkwistadorów.

Z tego też względu kopalnia w Głuchołazach zaczęła z każdym rokiem zmniejszać swoją działalność. Najdłużej funkcjonowała kopalnia w Zlanych Horach, którą zamknięto dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

POKAŻ MAPĘ ...
głosów: 3
0

Powiedz nam, jak dla Ciebie możemy się poprawić?

+ = Oblicz działanie...

Jak oceniasz to miejsce:

 

Możesz również zobaczyć: