poniedziałek, 19 Luty, 2018

Dom Abrahama Olsztyn

Olsztyn – Dom Abrahama

Obecnie ciężko uwierzyć, że w Olsztynie znajdowała się kiedyś dzielnica żydowska pełna ludzi, hałasu i interesów. Tragedia II wojny światowej nie pozwoliła zachować jej w topografii miasta, jednak ocalał jeden budynek, który może być dowodem, że Żydzi mieszkali kiedyś w Olsztynie.

Dowodem tym jest Dom Abrahama. Jest to budynek, który powstał w 1904 roku, jako własność Abrahama Brunna, który zajmował się sprzedażą materiałów włókienniczych oraz skór. Na parterze budynku miał miejsce, w którym prowadził interesy, resztę można było swobodnie zamieszkiwać.

Abraham Brunn był cenionym obywatelem nie tylko w gminie żydowskiej, ale również wśród innych mieszkańców Olsztyna. Poza kamienicą miał także ogrody, stajnie i magazyny.

Wybudowana przez niego kamienica jest budynkiem piętrowym, która stanęła pomiędzy blokiem mieszkalnym a Fabryką Powozów. Ma interesującą fasadę, którą ozdabiają inicjały właściciela, syreny oraz data powstania.

Po śmierci właściciela w 1924 roku wdowa przejęła budynek i utrzymywała się z wynajmowania mieszkać. W czasie II wojny światowej majątek Brunna skonfiskowała Rzesza Niemiecka.

Obecnie jest jedynym architektonicznym świadectwem istnienia Żydów w Olsztynie, a na parterze kamienicy mieści się zakład zegarmistrzowski.

POKAŻ MAPĘ ...
głosów: 1
0

Powiedz nam, jak dla Ciebie możemy się poprawić?

+ = Oblicz działanie...

Jak oceniasz to miejsce:

 

Możesz również zobaczyć: